Historia Polikliniki

Poliklinika rozpoczęła działalność w 2002 roku. Właścicielem i założycielem ośrodka jest dr n. med. Krzysztof Arciszewski, specjalista ginekologii i położnictwa.

Historię Polikliniki poprzedza ponad dwunastoletnia prywatna praktyka lekarska jej właściciela. Dr Arciszewski w 1990 roku otworzył jeden z pierwszych prywatnych gabinetów ginekologicznych w Białymstoku. Niewielki gabinet z bogatym, jak na tamte czasy wyposażeniem medycznym, okazał się bardzo konkurencyjny w stosunku do warunków panujących w państwowych szpitalach. Pacjentki z chęcią przychodziły na wizyty do lekarza, który dbał o komfort prowadzonych badań oraz gwarantował wysoką jakość usług medycznych. Nowoczesne podejście oraz zaangażowanie doktora sprawiły, że gabinet w krótkim czasie stał się bardzo popularny. Wraz z rozwojem działalności następowała zmiana lokalizacji gabinetu na coraz bardziej atrakcyjną.

Po ośmiu latach prowadzenia prywatnej praktyki lekarskiej, dr Arciszewski podjął decyzję o rozszerzeniu działalności na dużo większą skalę i stworzeniu nowoczesnego centrum medycznego o bardzo wysokim standardzie. W ten sposób w 2002 roku, w murach odrestaurowanej zabytkowej kamienicy położonej przy ulicy Zamenhofa 19, powstała Poliklinika - wyjątkowa placówka, w której pacjenci odnajdują specjalistyczną opiekę, zrozumienie, poczucie bezpieczeństwa i komfort. Stworzenie Polikliniki stanowiło poważne wyzwanie. Kamienica wybrana przez dr Arciszewskiego, jako miejsce kontynuowania praktyki lekarskiej, była całkowicie zniszczona i wyremontowanie jej wiązało się z dużą inwestycją. Budynek musiał zostać poddany renowacji od podstaw - łącznie z fundamentami. Jednak najtrudniejszym zadaniem było połączenie zabytkowego wyglądu kamienicy z wymogami prawnymi narzucanymi placówkom medycznym.

W pierwszych latach działalności, w budynku Polikliniki funkcjonowały dwie poradnie – ginekologiczno-położnicza i internistyczno-diabetologiczna oraz szpital ginekologiczno-położniczy. Połączenie tych dwóch dziedzin umożliwiło zbudowanie doświadczonego zespołu lekarzy specjalizujących się w odbieraniu porodów i opiece nad pacjentkami ciężarnymi z cukrzycą. W przeciągu pięciu lat działalności obu poradni na tyle się rozwinęła, że konieczne stało się przeniesienie Specjalistycznego Ośrodka Internistyczno-Diabetologicznego do sąsiedniego budynku przy ul. Zamenhofa 10/20, gdzie funkcjonuje do dzisiejszego dnia.

Każdego roku Poliklinika wyposażana jest w najnowszej generacji aparaturę medyczną dostępną na światowym rynku. W 2003 roku dr Arciszewski zakupił pierwszy w Polsce kliniczny aparat USG - Voluson 730 Expert, umożliwiający przeprowadzanie najwyższej klasy badań ultrasonograficznych. W tym samym roku zakupiony został laparoskop stanowiący przełom w sposobie prowadzenia operacji. Umożliwił on wykonywanie poważnych zabiegów ginekologicznych w małoinwazyjny sposób - bez konieczności obszernego nacinania powłok jamy brzusznej. Tym samym w Poliklinice, jako w pierwszym ośrodku medycznym w województwie podlaskim, metoda laparoskopowa zaczęła być wykorzystywana do wykonywania specjalistycznych operacji, w tym amputacji macicy i wycięcia dużych mięśniaków. Ponadto ośrodek stał się jedyną placówką w regionie specjalizującą się w leczeniu zmian nowotworowych macicy poprzez całkowite usunięcie narządu rodnego metodą laparoskopową. Wykonywanie tak skomplikowanych operacji stało się możliwe dzięki odpowiednio wyszkolonemu personelowi i nowoczesnej aparaturze medycznej.

Ciągle przybywało pacjentek związanych na stałe z Polikliniką, aż w końcu ilość miejsc dostępnych w szpitalu okazała się niewystarczająca. Dlatego w latach 2009 - 2011 Poliklinika została poddana gruntownej modernizacji i powiększyła swoją powierzchnię o ponad sto procent. Powstały nowe pokoje dla pacjentek, sale porodowe i operacyjne oraz gabinety ginekologiczne. Ze względu na znaczne zainteresowanie usługami Polikliniki ze strony pacjentek z innych miast Polski i z zagranicy, stworzony został specjalny apartament rodzinny, w którym wybrana osoba może towarzyszyć pacjentce przez całą dobę. Dodatkowo wszystkie istniejące dotychczas pomieszczenia zostały odnowione i unowocześnione. W procesie modernizacji Poliklinika, jako pierwszy ośrodek w województwie podlaskim, zakupiła koło porodowe i specjalną wannę do porodów w wodzie. Jest też pierwszym ośrodkiem w kraju, który wyposażył swoje pracownie ultrasonograficzne w innowacyjne aparaty USG - Voluson E8 Expert BT’10 i BT’12, zwiększające trafność diagnostyczną, a tym samym bezpieczeństwo pacjenta.

Podlaski Innowator 2011

Obecnie Poliklinika jest jednym z wiodących ośrodków medycznych w Polsce i najlepiej wyposażoną placówką ginekologiczno-położniczą w województwie podlaskim. Urząd Marszałkowski i Uniwersytet w Białymstoku uznały Poliklinikę najbardziej innowacyjną firmą 2011 roku przyznając jej tytuł - „Podlaski Innowator 2011”.

 


Zamknij Nowe ceny zabiegów laserowych