Światowy Dzień Karmienia Piersią


W dniu dzisiejszym obchodzony jest Światowy Dzień Karmienia Piersią. Karmienie piersią wpływa na zdrowie zarówno dziecka, jak i matki. Pokarm jest ciepły i bogaty w składniki niezbędne do zachowania właściwej diety dziecka. Ponadto zwiększa odporność, zapobiega uczuleniom i wielu chorobom. Dzięki karmieniu piersią następuje szybsze obkurczanie macicy po porodzie, co zapobiega nadmiernej utracie krwi i infekcjom.

Najkorzystniej jest zacząć karmić dziecko piersią zaraz po porodzie, nie później niż dwie godziny od przyjścia maleństwa na świat. Karmienie piersią najlepiej jest utrzymywać przez 6 miesięcy, nie podając w tym czasie innego pożywienia. Każdy noworodek, nawet pomimo odpowiedniego karmienia, traci na wadze w ciągu pierwszych dni życia. Więc nie należy się martwić, jeśli maluszek trochę schudnie. O ile spadek masy ciała nie przekracza określonych wartości – 10% urodzeniowej masy ciała, jest to normalne. Noworodek karmiony piersią sam reguluje sobie ilość posiłków oraz przerwy między nimi. Jednak w ciągu doby maluch powinien być karmiony przynajmniej 8 razy, a odstępy nie powinny być dłuższe niż 4 godziny.

Prawidłowe przystawienie dziecka do piersi ułatwi mu uchwycenie i utrzymanie w buzi brodawki sutkowej wraz z częścią otoczki. Pierś podczas karmienia musi szczelnie wypełniać buzię malucha.

PRAWIDŁOWE PRZYSTAWIANIE DZIECKA DO PIERSI

  • Dziecko trzymaj przytulone i zwrócone całym ciałem do siebie (jego brzuszek powinien dotykać Twojego brzuszka). Buzia maluszka powinna byś skierowana na brodawkę sutkową. Zawsze sprawdzaj, czy dziecko nie musi odwracać głowy, aby uchwycić pierś.
  • Sprowokuj dziecko do szerokiego otwarcia buzi, na przykład dotykając (dość energicznie) jego dolnej wargi brodawką sutkową. Trzymając pierś w dłoni, postaraj się skierować brodawkę do górnej wargi ust dziecka i jednocześnie przesuwać ją na dolną wargę. Ruch ten prawdopodobnie będziesz musiała wykonać kilka razy.
  • Gdy maluch szeroko otworzy buzię, naprowadź ją na brodawkę zręcznym ruchem ręki, na której opiera się jego główka. Przystawiaj dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka.
  • Trzymaj dziecko blisko siebie. Ułatwi to maluchowi wciągnięcie piersi w trakcie pierwszych ruchów ssących, a następnie utrzymanie jej w buzi podczas całego karmienia.
  • Zrelaksuj się, a jeśli trzeba – popraw swoja pozycję, aby była wygodna dla Ciebie i dla Twojego maleństwa.

Karmienie piersią może okazać się męczące. Jeśli przystawiając maluszka do piersi odczuwany jest dyskomfort, można spróbować zmienić pozycję. Wygodne sposoby ułożenia dziecka podczas karmienia prezentuje poniższy film.