Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Leczenie i diagnostyka nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest częstą i uciążliwą chorobą występującą u kobiet. Dolegliwość ta jest przewlekła i może być objawem innej poważnej choroby, a nieleczona powoduje liczne powikłania. Zaburzenia nietrzymanie moczu leczymy dwoma możliwymi metodami – zachowawczą i operacyjną – stosowanymi w zależności od stadium rozwoju choroby. Do wybrania odpowiedniej metody leczenia niezbędne jest przeprowadzenie badania urodynamicznego. W Poliklinice badanie to przeprowadzane jest za pomocą specjalnego aparatu. Polega ono na ocenie funkcjonowania dolnego odcinka dróg moczowych.

Leczenie zachowawcze

Mało dokuczliwe dolegliwości można w większości przypadków wyleczyć zachowawczo, przez zastosowanie:

  • Farmakoterapii – wiążącej się z przyjmowaniem leków
  • Hormonoterapii – czyli hormonalnej terapii zastępczej

Leczenie operacyjne

W przypadku gdy leczenie zachowawcze okazuje się niewystarczające i nie zwalcza choroby, niezbędne jest wykonanie zabiegu operacyjnego:

  • operacji załonowej
  • operacji z użyciem pętli TOT, TVT – są to mało inwazyjne i wysoce skuteczne metody (81% operowanych tą metodą kobiet wyleczonych zostaje całkowicie, a znacząca poprawa następuje u 16% chorych, źródło: Przegląd Urologiczny 2007/8/3 (43))
    Metoda operacyjna stosowana jest przeważnie u kobiet z poważnymi problemami, jak nietrzymanie moczu podczas codziennego wysiłku fizycznego. Zabieg ten jest bardzo skuteczny i pozwala na przywrócenie prawidłowej struktury układu moczowego. Czas rehabilitacji wynosi od 2 do 6 tygodni i zwykle po tym okresie pacjentka może powrócić do normalnej aktywności fizycznej.

 

Laseroterapia – Zabieg IncontiLase

Stosowanie laserów w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu (NTM) to nowoczesna, nieinwazyjna terapia oparta o efekt fototermicznego obkurczania tkanek. Energia lasera dostarczana jest do wybranych tkanek powodując remodelowanie kolagenu, a w rezultacie obkurczanie powięzi miednicy i tkanek dna miednicy. Leczona tkanka wzbogacana jest o nowy kolagen przez co staje się bardziej napięta i elastyczna. W rezultacie poprawia się wsparcie pęcherza moczowego i znikają objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.

W przeciwieństwie do zabiegu operacyjnego, laserowe leczenie wysiłkowego NTM jest praktycznie bezinwazyjne, nie wiąże się z utratą krwi i nie wymaga hospitalizacji. Ponadto od razu po zabiegu pacjentka wraca do pełnej sprawności fizycznej i wykonywania codziennych czynności.

Zabieg przeprowadzany jest w gabinecie na fotelu ginekologicznym. Leczenie trwa przeważnie ok. 30 minut, jednak czas zabiegu dostosowywany jest indywidualnie w każdym przypadku. Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, ani znieczulenia. Po zabiegu zalecane jest przestrzeganie standardowych środków ostrożności związanych z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, czyli unikanie wysiłku powodującego nacisk na pęcherz oraz 30-dniową wstrzemięźliwość seksualną.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu przynosi najlepsze rezultaty u pacjentek z łagodną i umiarkowaną postacią wysiłkowego NTM oraz mieszanym nietrzymaniem moczu. W ciągu miesiąca po zabiegu następuje stopniowe odzyskiwanie kontroli nad oddawaniem moczu. Zazwyczaj jeden zabieg pozwala pozbyć się dolegliwości, jednak w razie potrzeby po upływie 4 tygodni można powtórzyć leczenie.

W Poliklinice zabiegi laserowe przeprowadzane są przy użyciu nowoczesnego lasera Fotona Spectro SP – jednego z najbardziej zaawansowanych i wszechstronnych systemów laserowych na świecie.

Cennik