Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

BIOFEEDBACK ELEKTROMIOGRAFICZNY (EMG)
badanie i trening mięśni dna miednicy

Biofeedback EMG mięśni dna miednicy stanowi dopełnienie terapii uroginekologicznej. Elektromiografia to badanie diagnostyczne, którego celem jest ocena pracy mięśni. Może ono być zastosowane w czasie wizyty konsultacyjnej, do kontroli postępu terapii, stanowi też ogromne wsparcie dla pacjentek w treningu mięśni dna miednicy.  

Biofeedback EMG jest badaniem uzupełniającym terapię uroginekologiczną. Elektromiografia monitoruje aktywność elektryczną mięśni – dostarcza informacji, które są niemożliwe do odczytania przy pomocy badania manualnego. Jest to metoda całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna – nie powodująca bólu ani innych efektów ubocznych.

Przebieg badania EMG

W czasie wizyty fizjoterapeutka uroginekologiczna ocenia czy wykonanie badania EMG jest wskazane w Twojej sytuacji zdrowotnej. 

Do wykonania badania niezbędne jest zaopatrzenie się w indywidualny zestaw czterech elektrod oraz sondę dopochwową – otrzymasz je w czasie wizyty fizjoterapeutycznej. W trakcie badania cztery elektrody EMG zostaną umieszczone na skórze, a sonda zostanie umieszczona w pochwie. Elektrody są do użytku wielorazowego – należy pamiętać, aby zabrać je ze sobą na każdą wizytę, w czasie której planowane jest badanie lub trening z wykorzystaniem aparatu EMG. 

W czasie badania będziesz starała się napinać i rozkurczać mięśnie dna miednicy, a aparat EMG będzie monitorował ich aktywność i prezentował wyniki na ekranie lub za pomocą dźwięku. 

W ten sposób uczysz się, jak skutecznie aktywować mięśnie dna miednicy w odpowiedzi na biofeedback. W czasie treningów uczysz się kontrolować zaburzone lub osłabione parametry takie jak siła, wytrzymałość, czy stabilność skurczu. EMG umożliwia fizjoterapeucie dokładnie diagnozować prawidłowość pracy mięśni i udzielać trafnych wskazówek dotyczących techniki, co pomoże w osiągnięciu optymalnej aktywacji mięśni. 

 

Treningi pod kontrolą EMG

Trening mięśni dna miednicy z wykorzystaniem biofeedbacku EMG to specjalistyczna metoda fizjoterapii, która ma na celu wzmocnienie i ulepszenie funkcji mięśni dna miednicy, zwłaszcza mięśni zwieracza odbytu, cewki moczowej oraz pochwy.

Jest to bardzo skuteczna metoda terapeutyczna, dzięki której zyskujesz świadomość swojego ciała, uczysz się uruchamiać pracę poszczególnych mięśni oraz wykonujesz ćwiczenia prowadzące do ich wzmocnienia. Dzięki EMG na bieżąco otrzymujesz informację zwrotną o tym, co dzieję się w Twoim ciele podczas ćwiczenia. W ten sposób dowiadujesz się czy wykonujesz ćwiczenie prawidłowo czy powinnaś skorygować napięcie lub relaks mięśni. W czasie treningu uczysz się kontrolować zaburzone lub osłabione parametry takie jak siła, wytrzymałość, czy stabilność skurczu mięśni. 

Trening mięśni dna miednicy z biofeedbackiem EMG zazwyczaj wymaga regularnych sesji. Częstotliwość zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, ale zazwyczaj sesje odbywają się dwa razy w tygodniu lub co tydzień. Trening z wykorzystaniem biofeedbacku EMG możesz wykonywać w czasie wizyty pod kontrolą fizjoterapeutki oraz w czasie samodzielnych sesji w naszym gabinecie. 

W miarę upływu terapii fizjoterapeutka będzie monitorowała zmiany w aktywności mięśniowej i oceniał skuteczność treningu. Wyniki badania pozwolą na lepsze dostosowanie programu terapeutycznego do Twoich potrzeb.