Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Badanie cytologiczne

Badanie cytologiczne jest jednym z podstawowych badań w profilaktyce raka szyjki macicy. Umożliwia wykrycie stanów przednowotworowych oraz raka inwazyjnego szyjki macicy, a także ocenę efektów ich leczenia. Pozwala również zdiagnozować zmiany zapalne pochwy oraz dokonać oceny hormonalnej cyklu miesiączkowego.

Wskazania do wykonania badania

Badanie cytologiczne powinno być wykonywane regularnie przez wszystkie kobiety, które rozpoczęły współżycie seksualne. Do 30 roku życia badanie należy wykonywać raz do roku raz, a następnie raz na 3 lata (jeśli 3 ostatnie wyniki badania cytologicznego były prawidłowe). Dodatkowo badanie powinno być wykonywane:

  • u kobiet ciężarnych w I trymestrze ciąży, jeśli ostatnia cytologia była pobierana wcześniej, niż 6 miesięcy przed zapłodnieniem,
  • w czasie leczenia zachowawczego oraz operacyjnego nadżerki szyjki macicy w celu kontrolnym,
  • w przypadku podejrzenia infekcji HPV oraz zmian dysplastycznych w obrębie szyjki macicy w celu kontrolnym.

Sposób przygotowania do badania

Badanie cytologiczne należy wykonywać zaraz po zakończeniu krwawienia miesięcznego i nie później niż 4 dni przed kolejną menstruacją. W dniu badania należy dokładnie podmyć okolice krocza oraz zewnętrznych narządów płciowych. Dodatkowo, aby wynik cytologii był miarodajny, przez dwa dni przed badaniem:

  • należy zachować wstrzemięźliwość seksualną,
  • nie powinno się wykonywać irygacji pochwy,
  • należy zaprzestać stosowania globulek dopochwowych.

Informacje, które należy zgłosić specjaliście wykonującemu badanie

  • wiek pacjentki
  • termin ostatniej miesiączki i długość trwania cyklu (liczonego od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do dnia poprzedzającego wystąpienie kolejnej miesiączki)
  • informacje o ewentualnym przyjmowaniu leków, przebytych chorobach narządu rodnego, trwającym leczeniu, itp.

Dokumenty potrzebne w czasie wizyty

  • dowód osobisty (lub paszport, kartę pobytu) w celu założenia karty pacjenta

Przebieg badania

Badanie cytologiczne wykonywane jest na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada pacjentce wziernik samotrzymający, aby uwidocznić część pochwową szyjki macicy. Następnie przy użyciu specjalnej szczoteczki pobiera niewielką ilość komórek znajdujących się w obrębie tarczy i kanału szyjki macicy. Pobrany w ten sposób materiał przekazywany jest do analizy mikroskopowej. Badanie jest bezinwazyjne i w razie potrzeby może być wykonywane wielokrotnie, a wyniki można odebrać po upływie ok. 10 dni w rejestracji Polikliniki.

Cennik