Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Terapia dietetyczna

Pacjenci często zastanawiają się, jak sposób to, co jedzą lub czego nie jedzą, może mieć wpływ na ich zdolność do posiadania dzieci. Oczywiście żadna dieta nie jest w stanie wyleczyć poważnych schorzeń powodujących niepłodność, jednak zmiany w żywieniu mogą mieć znaczący i wymierny wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. 

Odpowiednie żywienie może mieć duże znaczenie w procesie leczenia niepłodności i powinno stanowić nieodłączny element każdej terapii. Dieta powinna być dobrana przez specjalistę dietetyki, który skomponuje ją indywidualnie w nawiązaniu do sytuacji zdrowotnej pacjenta i w oparciu o jednostkowe wyniki badań. 

Kiedy zmienić żywienie?

Kobiety, które starają się zajść w ciążę, powinny zacząć wprowadzać zmiany w swojej diecie na długo przed poczęciem, a najpóźniej z trzy miesięcznym wyprzedzeniem. Podstawowe zmiany żywienia standardowe dla wszystkich kobiet obejmują suplementy, jak kwas foliowy. Dodatkowo badania krwi wykazują niedobory żywieniowe, które mogą negatywnie wpłynąć na płodność kobiety, a także zdolność do donoszenia ciąży. Odpowiednie zalecenia żywieniowe i suplementy mają na celu rozwiązanie tych problemów, zapewniając optymalny poziom ważnych składników odżywczych.

Wpływ masy ciała na płodność

Dobór składników odżywczych w diecie to tylko jeden z elementów terapii dietetycznej. Kolejnym jest optymalizacja masy ciała. Niedowaga lub otyłość mogą mieć znaczący wpływ na płodność zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Prawidłowe funkcjonowanie męskiego i żeńskiego układu rozrodczego opiera się na delikatnej równowadze hormonów, a kiedy na te układy wywierany jest stres w wyniku niskiej lub dużej masy ciała, ich naturalne rytmy chemiczne zaczynają się załamywać.

U kobiet otyłych lub z niedowagą występuje wyższy wskaźnik niepłodności i niższy odsetek ciąż w wyniku zapłodnienia in vitro. Otyłość u mężczyzn negatywnie wpływa na męską płodność, ponieważ wiąże się z liczbą plemników i ruchliwością plemników (szybkością poruszania się plemników). Insulinooporność i cukrzyca mogą jeszcze bardziej to skomplikować.

Nadwaga może powodować rozwój i nasilenie zespołu policystycznych jajników (PCOS), częstej przyczyny niepłodności u kobiet. Objawy PCOS, w tym niepłodność, można złagodzić, gdy kobieta dotknięta nadwagą straci zaledwie 5–10% masy ciała.

Kto powinien przyjść na wizytę?

Na wizytę powinny przyjść obie osoby starające się o dziecko, ponieważ zarówno zmiany w żywieniu kobiet jak i mężczyzn mogą zwiększyć szansę na zapłodnienie.

Jak przygotować się do wizyty?

Przygotuj informacje odnośnie:

  • przyjmowanych suplementów diety
  • ilości i pór spożywanych posiłków
  • ulubionych potraw i napojów
  • godzin wstawania i zasypiania
  • aktywności fizycznej
  • rodzaju wykonywanej pracy