Laparoskopowe operacje w Poliklinice – do obejrzenia na TVP.PL


Najnowszy odcinek programu Recepta na Zdrowie, o nowoczesnych – endoskopowych metodach operacyjnych, można już obejrzeć na stronie internetowej TVP. W programie rozmowa z dr Krzysztofem Arciszewskim oraz relacja z zabiegu laparoskopowego przeprowadzonego w Poliklinice.

Laparoskopia polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego przez jak najmniejsze nacięcie powłok brzusznych. W klasycznych operacjach ginekologicznych nacięcie skóry dochodzi do ok. 20 cm, powodując w rezultacie bardzo dużą ranę brzucha. W zabiegach laparoskopowych wykonywane są trzy, czasem cztery nacięcia o długości ok. 10 – 15 mm. Przez te niewielkie otwory wprowadzana jest do brzucha optyka z torem wizyjnym, światło i specjalne narzędzia. Obraz z optyki wyświetlany jest na specjalnym monitorze, który obserwują operatorzy wykonując zabieg.

Po klasycznej operacji rana jest pięciokrotnie większa, co wiąże się z dłuższym czasem gojenia, rekonwalescencją, możliwymi powikłaniami, bólem i innymi dolegliwościami. Rozległe nacięcie powłok brzusznych powoduje uszkodzenie nerwów, naczyń i tkanek oraz pozostawia wewnętrzne zrosty. Po zabiegu laparoskopowym pozostają drobne „zadrapania” długości maksymalnie kilkunastu milimetrów, które goją się nie pozostawiając śladów na skórze.

Operacje laparoskopowe służą do usuwania zmian chorobowych w jamie brzusznej. Jeśli problem znajduje się w macicy, z pomocą przychodzi nieznacznie inna metoda operacji, a mianowicie histeroskopia. Ten zabieg pozwala usuwać zmiany w jamie macicy w ogóle bez żadnych nacięć i szwów, a pacjentka może opuścić Poliklinikę już 2 godziny po zabiegu. Idea operacji jest bardzo podobna jak w przypadku laparoskopii – zabieg przeprowadzany jest za pomocą optyki, kamery i specjalnych elektronarzędzi.