Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Cytologia płynna LBC

Cytologia płynna LBC (Liquid-Based Cytology), podobnie jak klasyczna, jest jednym z podstawowych badań w profilaktyce raka szyjki macicy. Umożliwia wykrycie stanów przednowotworowych oraz raka inwazyjnego szyjki macicy, a także ocenę efektów ich leczenia. Pozwala również zdiagnozować zmiany zapalne pochwy oraz dokonać oceny hormonalnej cyklu miesiączkowego. Dodatkową zaletą cytologii LBC jest możliwość wykonania z tego samego wymazu badania w kierunku obecności wirusa HPV.

Cytologia płynna umożliwia dokładniejszą ocenę komórek niż cytologia klasyczna, eliminując zakłócenia związane z obecnością krwi, śluzu czy innych substancji. Wykrywa zmiany w śluzówce szyjki macicy, które mogłyby zostać niezauważone podczas tradycyjnej cytologii. Po drugie, pozwala na przechowywanie materiału dłużej, niż zwykła cytologia, co ułatwia ewentualne powtórne lub dodatkowe badania.

Wskazania do wykonania badania

Badanie cytologiczne powinno być wykonywane regularnie przez wszystkie kobiety, które rozpoczęły współżycie seksualne. Badanie należy wykonywać nie rzadziej niż raz do roku. Dodatkowo badanie powinno być wykonywane:

  • u kobiet ciężarnych w I trymestrze ciąży, jeśli ostatnia cytologia była pobierana wcześniej, niż 6 miesięcy przed zapłodnieniem,
  • w czasie leczenia zachowawczego oraz operacyjnego nadżerki szyjki macicy w celu kontrolnym,
  • przed zabiegami leczniczymi i estetycznymi wykonywanymi w obrębie narządów rodnych,
  • w przypadku podejrzenia infekcji HPV oraz zmian dysplastycznych w obrębie szyjki macicy w celu kontrolnym.

Sposób przygotowania do badania

Badanie cytologiczne należy wykonywać zaraz po zakończeniu krwawienia miesięcznego i nie później niż 4 dni przed kolejną menstruacją. W dniu badania należy dokładnie podmyć okolice krocza oraz zewnętrznych narządów płciowych. Dodatkowo, aby wynik cytologii był miarodajny, przez dwa dni przed badaniem:

  • należy zachować wstrzemięźliwość seksualną,
  • nie powinno się wykonywać irygacji pochwy,
  • nie należy stosować globulek dopochwowych.

Informacje, które należy zgłosić specjaliście wykonującemu badanie

  • wiek pacjentki
  • termin ostatniej miesiączki i długość trwania cyklu (liczonego od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do dnia poprzedzającego wystąpienie kolejnej miesiączki)
  • informacje o ewentualnym przyjmowaniu leków, przebytych chorobach narządu rodnego, trwającym leczeniu, itp.

Dokumenty potrzebne w czasie wizyty

  • dowód osobisty (paszport lub karta pobytu) w celu założenia karty pacjenta

Przebieg badania

Badanie cytologiczne wykonywane jest w gabinecie na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada pacjentce wziernik samotrzymający, aby uwidocznić część pochwową szyjki macicy. Przy użyciu specjalnej szczoteczki pobiera niewielką ilość komórek znajdujących się w obrębie tarczy i kanału szyjki macicy, a następnie umieszcza próbkę w płynnym podłożu. Pobrany w ten sposób materiał przekazywany jest do analizy mikroskopowej. Cała procedura trwa kilka minut i jest bezinwazyjna – w razie potrzeby może być wykonywana wielokrotnie. Wyniki badania można odebrać po upływie 14 dni w Poliklinice.

Cennik