Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Histeroskopia operacyjna

Histeroskopia operacyjna jest stosowana w poszerzonej diagnostyce nowotworów ginekologicznych. Umożliwia obrazowanie kanału szyjki macicy, jamy macicy, ujść macicznych jajowodów oraz usunięcie wykrytych nieprawidłowości i zmian, np. polipów, mięśniaków, rozrostów błony śluzowej macicy i przekazania ich do dalszej diagnostyki histopatologicznej. 

Opis zabiegu

Histeroskopia przeprowadzana jest na bloku operacyjnym w znieczuleniu ogólnym dożylnym. Lekarz wprowadza do jamy macicy histeroskop, czyli specjalną kamerę, dzięki której może w dokładny sposób obejrzeć wnętrze macicy oraz specjalne narzędzia, którymi można usunąć zmiany. Materiał uzyskany w czasie histeroskopii umieszczany jest w specjalnie przygotowanych pojemniczkach i wysłany do badania histopatologicznego w celu oceny komórek pod mikroskopem. Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, natomiast cała procedura związana z pobytem w placówce – ok. 2-3 godzin.

 

Przygotowanie do zabiegu

W dniu zabiegu do Polikliniki należy zgłosić się na czczo (nie wolno nic jeść przez minimum 6 godzin i pić przez 4 godziny przed zabiegiem). Trzeba przygotować i zabrać ze sobą wyniki zleconych badań. W związku z tym, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, warto poprosić bliską osobę o pomoc w powrocie do domu.