Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Remodeling skóry – Zabieg Twinlight

TWINLIGHT to procedura laserowa, która daje spektakularne efekty kosmetyczne i estetyczne nawet na jednej sesji zabiegowej. Zabieg składa się z 3 etapów. Głównym jej założeniem jest zastosowanie podczas jednego zabiegu dwóch rodzajów laserów: Nd:YAG (neodymowo-yagowego) o długości fali świetlnej 1064nm oraz lasera Er:Yag (erbowo-yagowego) o długości wiązki 2940nm. Lasery, ze względu na swoje różne, specyficzne właściwości fal wywołują określony efekt biologiczny.

Efekty zabiegu Twinlight

Najważniejszym efektem jest redukcja zmarszczek. Dzięki zastosowaniu dwóch różnych wiązek laserowych możemy zoptymalizować rezultaty zabiegu. Można zaobserwować ogólną poprawę kondycji skóry, która staje się jędrniejsza, bardziej napięta, a jej koloryt jest wyrównany i zdrowszy. Dlatego odmładzanie laserowe Twinlight można polecić osobom, które borykają się z problemem wiotkiej skóry, zbędnymi fałdkami, opadaniem owalu twarzy i powiek oraz zmniejszoną elastycznością.

Etapy zabiegu Twinlight

Frakcjonowanie 3D – FRAC3®

Pierwszy etap jest wykonywany przy użyciu lasera neodymowego, czyli i frakcjonowanie 3D, które nie powoduje złuszczania naskórka. Podczas tego zabiegu światło lasera dociera w głębokie warstwy skóry, tworząc w nich liczne mikrouszkodzenia. Efektem takiego działania jest uszkodzenie tkanek, co pobudza naturalne procesy regeneracyjne. Pod wpływem ciepła zostają przebudowane włókna kolagenowe i dochodzi do pobudzenia pracy fibroblastów. W porównaniu do zabiegów klasycznego frakcjonowania ablacyjnego i nieablacyjnego mikrouszkodzenia te powstają dużo głębiej, dzięki temu rezultaty są silniejsze. Jest to pierwsza nieablacyjna metoda laserowa do mocnego ujędrniania skóry. Frakcjonowanie 3D to sposób na głęboki remodeling skóry oraz długotrwały efekt liftingu bez uszkodzenia skóry z zewnątrz.

Fotoodmładzanie ablacyjne

Drugą część zabiegu to fotoodmładzanie ablacyjne laserem erbowym, czyli złuszczanie. Laser Fotona wykorzystuje falę 2940nm dla minimalnie ablacyjnych szybkich zabiegów. Podczas zabiegu zostają usunięte mikroelementy uszkodzonej tkanki, powoduje to głęboki efekt termalny. Można zaobserwować działanie bardziej powierzchowne – następuje złuszczanie naskórka oraz wpływ na przebudowę kolagenu w tkankach.

Dzięki wykonaniu wcześniejszego etapu frakcjonowania dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych, co wpływa na szybsze gojenie się skóry. Delikatne złuszczenie ułatwia usunięcie martwych komórek. Standardowe nieablacyjne zabiegi ablacyjne pozostawiają w skórze tysiące mikroelementów, które składają się z gorących, martwych pozostałości tkanki. Nadmiar ciepła z tej tkanki zostaje uwięziony w skórze i powoduje ból i duży dyskomfort. Głowica frakcjonująca lasera Fotona natychmiast usuwa nagrzane pozostałości tkanki ze skóry, co wpływa na zmniejszenie bólu i przyśpiesza czas rekonwalescencji.

Laser Er:YAG przynosi efekt wygładzenia zmarszczek, usunięcia przebarwień, zmniejszenia blizn oraz poprawienia kolorytu skóry. Efekt liftingu jest pogłębiany i utrwalany dzięki zabiegowi frakcjonowania 3D.

Bezpośrednio po zabiegu

Po wykonaniu zabiegu pojawia się zaczerwienienie i lekki obrzęk. Skóra wygląda jak po zbyt intensywnym opalaniu na słońcu. Zaczerwienienie zazwyczaj mija po 3 – 5 dniach. Obrzęk może nasilać się po 2 dniach, po 3 – 4 znika. W kolejnym etapie skóra może się delikatnie przyciemnić (zbrązowieć) i następnie zaczyna się złuszczać. Po 7 dniach wraca do normalnego wyglądu. Już po kilku dniach można zauważyć wyrównanie kolorytu skóry i redukcję przebarwień. W ciągu 4-5 tygodni poprawia się elastyczność skóry.

Podczas zabiegu uszkodzone tkanki ulegają ablacji, co wpływa na szybsze gojenie i większy komfort zabiegu. Wymiana populacji komórek naskórka i skóry właściwej zapewnia naturalny i trwały efekt przebudowy i odmłodzenia. Odstępy między zabiegami to około 3 – 8 tygodni, w zależności od tego jak wysokie parametry były zastosowane w poprzednim zabiegu (od delikatnego peelingu po głęboki resurfacing).

Przeciwwskazania do zabiegu

 • Ciąża
 • Cukrzyca
 • Rozrusznik serca
 • Zaburzenia krzepnięcia
 • Epilepsja
 • Opalenizna (zbyt duża ilość nagromadzonej melaniny pochłania dużą dawkę energii co może spowodować przebarwienia skóry). Nie należy się opalać (słońce, solarium) przez 4 tygodnie przed i 4 tygodnie po zabiegu
 • Skłonność do przebarwień
 • Aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne na skórze
 • Stosowanie niektórych leków: Leków obniżających krzepliwość krwi; antykoagulanty np. aspiryna, sterydów, leków fotouczulających: niektórych antybiotyków np. doksycykliny, tetracykliny, pochodnych witaminy A, niektórych leków kardiologicznych i innych np. furaginy, stosowanie niektórych ziół: nagietek, dziurawiec, skrzyp polny, stosowanie kremów z retinolem,
 • Peelingi (przestać wykonywać ok. tygodnia przed planowanym zabiegiem)

Zalecenia dla pacjenta przed wykonaniem zabiegu

Przy planowaniu zabiegu Twinlight, należy wziąć pod uwagę, że przez 1-3 dni po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona. Aby nie osłabić procesu przebudowy naskórka, zalecamy nie przykrywać rumienia makijażem. Skóra będzie się łuszczyć, a pełna okres rekonwalescencji w wersji maksymalnej (zastosowanie tzw. pełnej plamki) może potrwać ok. tydzień.

Należy zapoznać się z przeciwwskazaniami, tak by odpowiednio przygotować się do zabiegu oraz wykluczyć niewskazane kosmetyki, leki i zioła. Nie należy się opalać (słońce, solarium przez 4 tygodnie przed zabiegiem. Nie należy wykonywać zabiegów złuszczających skórę (peeling) przez 3 tygodnie przed zabiegiem. W przypadku zażywania leków: sterydów, antykoagulantów, fotouczulających, należy je odstawić (jeżeli to jest możliwe) 7 dni przed zabiegiem, można je stosować ponownie po 14 dniach po zabiegu. Nie należy pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu. Zabieg wykonujemy na skórze czystej (należy zmyć kosmetyki przed zabiegiem).

Zalecenia po zabiegu

 • Bezpośrednio po zabiegu oraz w czasie zaczerwienienia skóry odradzamy stosowanie makijażu, ponieważ mógłby spowodować zaburzenie w kontrolowanym procesie zapalnym, który zmierzają do przebudowy naskórka.
 • Zalecamy delikatne mycie twarzy bez pocierania, najlepiej za pomocą wody termalnej. Skórę należy intensywnie nawilżać lub natłuszczać.
 • Nie rekomendujemy używania kremów przeciwzapalnych (takich jak Cicalfate, Cicaplast itp.), gdyż ograniczą stan zapalny, celowo wywołany przez laser frakcyjny.
 • Po wykonaniu peelingu laserowego we wskazanym przez specjalistę okresie nie należy stosować kremów z kwasem glikolowym, retinolem czy na bazie alkoholu.
 • Po wykonaniu peelingu laserowego nie można korzystać z gorących kąpieli i sauny przez 14 dni, a przez okres rekonwalescencji (7 dni) nie pływamy w basenie.
 • Przez 4 tygodnie po zabiegu należy unikać słońca i co najmniej przez ten czas (a najlepiej dla ochrony przed fotostarzeniem ciągle) zalecamy chronić skórę filtrem UV 50 SPF.

Odczuwalność w trakcie zabiegu

Podczas wykonywania zabiegu laserowego skóra pacjenta jest cały czas chłodzona za pomocą urządzenia Cryo 6 Derma Cooler, zintegrowanego z platformą laserową. W związku z tym zabieg dla pacjenta nie jest odczuwalny jako nieprzyjemny. Wrażenie jakie występuje bezpośrednio po zabiegu przez ok. 15 minut to pieczenie skóry, przypominające odczucia po nałożeniu na twarz peelingu chemicznego. Odczucie to mija po kwadransie.