Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

FIZJOTERAPIA OKOŁOPORODOWA

Poliklinika jest jedynym ośrodkiem w województwie, który oferuje pacjentkom opiekę okołoporodową wspieraną fizjoterapią uroginekologiczną. 

Fizjoterapia uroginekologiczna okołoporodowa skierowana jest do kobiet planujących ciążę, ciężarnych, rodzących oraz w połogu. Zorientowana jest na profilaktykę, diagnozowanie i leczenie zaburzeń funkcjonalnych i dolegliwości pojawiających się najczęściej w okresie okołoporodowym. Ponadto pozwala odpowiednio przygotować ciało, w tym krocze, do porodu, aby stał się łatwiejszy, szybszy, bardziej komfortowy i bezpieczniejszy dla mamy i dziecka. Trening medyczny z fizjoterapeutką może zapobiec wystąpieniu powikłań związanych zarówno z porodami naturalnymi, jak i cięciami cesarskimi.

Zakres Terapii Okołoporodowej

Fizjoterapia kobiet w ciąży obejmująca m.in.:

 • • Ból miednicy, kręgosłupa i bioder

  W okresie ciąży kobiety mogą doświadczać zespołów bólowych, które utrudniają poruszanie się. Wpływ na te dolegliwości ma powiększająca się macica, zmiana środka ciężkości ciała, zmiana napięcia mięśniowego i więzadłowego oraz utrudniony drenaż, co może prowadzić do ograniczenia aktywności zawodowej, jak i fizycznej.

  Pomożemy Ci łagodzić dolegliwości bólowe oraz wzmocnić osłabione struktury poprzez odpowiednie ćwiczenia. Nasza fizjoterapeutka pomoże Ci również skorygować postawę ciała oraz dobierze aktywność fizyczną odpowiednią do etapu ciąży i dolegliwości.

 • • Ból spojenia łonowego i kości ogonowej

  Ból spojenia łonowego i kości guzicznej jest dolegliwością spowodowaną licznymi zmianami zachodzącymi w okresie ciąży w ciele kobiety. Na skutek obciążenia oraz zmian hormonalnych dochodzi do rozluźniania więzadeł, stawów krzyżowo-biodrowych i spojenia łonowego. Prowadzi to do zespołów bólowych utrudniających poruszanie się, wstawanie i siedzenie.

  Pomożemy Ci niwelować dolegliwości bólowe terapią manualną poprawiając stabilizację w rejonie miednicy, pracując nad postawą ciała oraz wykonując ćwiczenia mięśni dna miednicy.

 • • Nietrzymanie moczu

  W związku z uciskiem rosnącej macicy na pęcherz i osłabieniem mięśni dna miednicy w ciąży często dochodzi do nietrzymania moczu. Mimowolne wycieki moczu następują przeważnie podczas kichania, kaszlu, śmiechu czy podskoków. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może ustąpić po około pół roku od porodu, jednak niekiedy do ustania objawów niezbędna jest terapia lub leczenie.

  Terapia fizjoterapeutyczna polega ona na treningu mięśni dna miednicy. Prowadzi do ich wzmocnienia, normalizacji pracy, a w efekcie do poprawy mechanizmu trzymania moczu. Ćwiczenia najlepiej jest zacząć już w czasie ciąży, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu.

 • • Przygotowanie do porodu naturalnego i cięcia cesarskiego

 • • Masaż krocza

  Masaż krocza jest niezwykle ważnym elementem profilaktyki urazów krocza podczas porodu siłami natury. Ma on na celu uelastycznienie tkanek krocza oraz zwiększenie ich plastyczności i podatności na rozciąganie. Dzięki temu, ryzyko pęknięcia czy potrzeba nacięcia krocza w trakcie porodu naturalnego znacznie się zmniejsza. Dodatkowo większa rozciągliwość krocza przyczynia się do łatwiejszego i bardziej komfortowego przejścia główki dziecka przez kanał rodny. Wykonywanie masażu zalecane jest od 34 tygodnia ciąży.

  W czasie wizyty nasza fizjoterapeutka wykona masaż i nauczy Ciebie, a jeśli zechcesz, to również Twojego partnera, jak wykonywać go samodzielnie w domu.

 • • Profilaktyka rozejścia mięśnia prostego brzucha


Fizjoterapia w połogu, w tym m.in.:

 • • Ocena i reedukacja postawy ciała

 • • Normalizacja mięśni dna miednicy

 • • Mobilizacja blizny po epizjotomii (nacięciu krocza) i cesarskim cięciu

 • • Terapia rozejścia mięśnia prostego brzucha

 • • Bezpieczny powrót do aktywności fizycznej po porodzie

Wizyta Fizjoterapeutyczna

METODY TERAPII

W ramach fizjoterapii uroginekologicznej okołoporodowej stosowane są różne metody i techniki. Wszystkie są bardzo delikatne, stworzone specjalnie na potrzeby pracy z kobietami ciężarnymi:

 • masaż krocza,
 • manualna terapia mięśni dna miednicy,
 • rozciąganie mięśni i wzmocnienie mięśni miednicy mniejszej,
 • kinesiotaping.

PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY

Przygotuj dokumentację medyczną

Przynieś ze sobą aktualną dokumentację medyczną, taką jak wyniki badań (obrazowe, laboratoryjne itp.), kartę ciąży oraz listę przyjmowanych leków. Przygotuj się na pytania o stan zdrowia i staraj się udzielać szczegółowych odpowiedzi, które pomogą fizjoterapeutce lepiej zrozumieć Twoją sytuację zdrowotną i dobrać odpowiedni plan terapeutyczny.

Przygotuj wygodne ubranie

Na wizytę warto przyjść w wygodnym ubraniu, które umożliwi swobodne wykonywanie ćwiczeń fizjoterapeutycznych.

Zadbaj o higienę intymną

Przed wizytą warto zadbać o higienę intymną, ponieważ fizjoterapeuta będzie pracował w obszarze miednicy mniejszej (np. za zgodą pacjentki również przez pochwę lub odbyt). Możesz wziąć prysznic przed wizytą oraz przynieść ze sobą wilgotne chusteczki.

PIERWSZA WIZYTA FIZJOTERAPEUTYCZNA

Wszystkie nasze pacjentki prosimy o przybycie na wizytę 15 minut wcześniej. Przed wejściem do gabinetu, położna przekaże Ci do wypełnienia ankietę dotyczącą Twojego stanu zdrowia. Z wypełnioną ankietą zostaniesz zaproszona do gabinetu fizjoterapeutycznego. 

Wywiad

Fizjoterapeutka przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego dowiaduje się o Twoich dolegliwościach, historii choroby, stylu życia, stosowanych lekach i innych czynnikach, które mogą mieć wpływ na stan zdrowia.

Badanie

Następnie fizjoterapeutka przeprowadza badanie, w którym ocenia mięśnie dna miednicy, stopień napięcia mięśniowego, obecność bolesnych punktów i innych czynników wpływających na funkcjonowanie mięśni miednicy mniejszej.

Indywidualny plan terapeutyczny

Na podstawie wywiadu i badania fizjoterapeutka opracowuje indywidualny plan terapeutyczny, który uwzględnia Twoje potrzeby i jest realizowany na kolejnych wizytach.

KOLEJNE WIZYTY FIZJOTERAPEUTYCZNE

Na kolejne wizyty możesz zabrać swojego partnera, żeby nauczył się pomagać Ci w ćwiczeniach lub masażu.

Realizacja planu terapeutycznego 

W zależności od Twoich potrzeb, fizjoterapeutka może zastosować różne metody terapeutyczne. Fizjoterapia uroginekologiczna jest zwykle bezbolesna, a Ty może wykonywać ćwiczenia w wygodnej pozycji.

Ocena postępów

Po kilku sesjach fizjoterapeutka ocenia postępy i dostosowuje plan terapeutyczny, aby osiągnąć jak najlepsze efekty.