Ginekologia
Estetyczna

Plastyka Krocza i Pochwy

Ciąża, porody oraz zmiany zachodzące wraz z wiekiem kobiety mogą powodować obniżenie ścian pochwy i krocza, a tym samym wywoływać wrażenie tzw. „luźnej pochwy”.  W efekcie pojawia się dyskomfort w sytuacjach intymnych, jak słabe odczuwanie partnera w czasie stosunku, uczucie nabierania powietrza do pochwy. Może być również źródłem problemów zdrowotnych takich jak częste zapalenia pochwy, jak też powodować nietrzymanie moczu. Problem można jednak skutecznie leczyć, wykonując zabieg plastyki pochwy i krocza.

Na czym polega zabieg

Operacja plastyczna krocza polega na zeszyciu mięśni krocza i usunięciu nadmiaru śluzówki pochwy, tak aby odpowiadała prawidłowym warunkom anatomicznym z okresu przed porodem.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem należy zadbać o wyleczenie ewentualnych stanów zapalnych i infekcji intymnych oraz wykonać badania wskazane przez lekarza prowadzącego, między innymi: grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, układ krzepnięcia, EKG, antygen HBS, elektrolity i poziom cukru. Przed operacją przez około 3 dni unikamy pokarmów ciężkostrawnych.

Dwa tygodnie przed planowaną operacją nie należy przyjmować leków przeciwzakrzepowych, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych oraz witaminy E, gdyż mogą one mieć wpływ na przedłużenie krwawienia po zabiegu.

Na sześć godzin przed zabiegiem nie należy spożywać posiłków, a 4 godziny przed zabiegiem nic nie pić.

Rekonwalescencja

Po zabiegu może pojawić się obrzęk i wydzielina z miejsc operowanych, a także zasinienie krocza. Pielęgnacja rany polega na delikatnym myciu okolic miejsc intymnych pod prysznicem, dezynfekowaniu i osuszaniu miejsc operowanych. Należy unikać kąpieli w wannie i basenie przez minimum 6 tygodni. Ból po zabiegu powodujący dyskomfort może być leczony lekami przeciwbólowymi i zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni po operacji. Należy zaniechać współżycia oraz noszenia tamponów na czas gojenia się miejsca po zabiegu, czyli co najmniej 6-8 tygodni.

W pierwszych dniach po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, wykonywania gwałtownych ruchów, podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Zaleca się ćwiczenie mięśni dna miednicy w celu wzmocnienia mięśni okolic krocza i pochwy.

Normalną aktywność można podjąć po kilku dniach, niemniej jednak obrzęk oraz całkowite zagojenie się ran następuje dopiero po upływie tygodnia. W pierwszych dniach po zabiegu możliwe jest wystąpienie bólu oraz podwyższonej temperatury – ból uśmierzany jest za pomocą ogólnodostępnych leków przeciwbólowych. Zmniejszenie dolegliwości jest także możliwe poprzez unikanie wysiłku fizycznego, gwałtownych ruchów, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Bardzo ważną kwestią jest codzienna dbałość o higienę oraz niepodrażnianie ran obcisłymi ubraniami i bielizną.

Objawy niepokojące

Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w przypadku wystąpienia następujących objawów:

  • nietypowego krwawienia z dróg rodnych, bądź z rany pooperacyjnej,
  • nasilenia dolegliwości bólowych,
  • temperatury ciała powyżej 38°C,
  • innych niepokojących objawów.