© Poliklinika Arciszewscy 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego, w związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy, niekompletność lub nieaktualność informacji, ani też za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku działania lub zaniechania w oparciu o zamieszczone materiały.
Poliklinika Arciszewscy
Wyjątkowe miejsce dla każdej z nas
Badanie ginekologiczne jest jednym z podstawowych badań w profilaktyce chorób kobiecego układu płciowego. Badanie to pozwala m.in. ocenić wielkość, położenie i elastyczność macicy i jej przydatków oraz pęcherza moczowego, jak również wykryć określone nieprawidłowości zachodzące w tych organach.
Badanie ginekologiczne podzielone jest przeważnie na kilka etapów:
Po wykonaniu badania lekarz może zaproponować pacjentce wykonanie dodatkowych badań, jak: badanie USG ginekologiczne, badanie USG piersi lub badanie palpacyjne piersi, czy badanie cytologiczne.
Badanie ginekologiczne poprzedzone jest zebraniem wywiadu lekarskiego. Lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentką, podczas której ocenia jej stan zdrowia oraz zbiera informacje o ewentualnych dolegliwościach, przebytych chorobach czy dotychczasowym leczeniu. Następnie pacjentka rozbiera się od pasa w dół (zakłada jednorazowe obuwie i okrycie na biodra) i przechodzi na specjalny fotel ginekologiczny.
Pacjentce leżącej na fotelu ginekologicznym lekarz zakłada wziernik ginekologiczny, który rozszerza pochwę i w ten sposób umożliwia wizualną ocenę szyjki macicy. Pacjentka nie odczuwa przy tym bólu, jednak niektóre kobiety (zwłaszcza te które nie współżyły i nie rodziły) mogą odczuwać tą czynność jako nieprzyjemną.
W czasie badania ginekologicznego lekarz może wykonać również badanie palpacyjne, podczas którego wkłada do pochwy dwa palce jednej ręki i jednocześnie uciska brzuch palcami drugiej ręki. Wykonując delikatne ruchy dłonią wyczuwa pod palcami poszczególne narządy i ocenia przez dotyk m.in. wielkość, sprężystość, położenie i ruchomość macicy oraz przydatków, jak również odczuwanie bólu i reakcję mięśni na ucisk.
Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań lekarz prosi pacjentkę o ubranie się i przedstawia jej wnioski płynące z przeprowadzonych badań. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, wystawia skierowania na wykonanie dodatkowych badań, np. laboratoryjnych, uzupełniających diagnozę.