漏 Poliklinika Arciszewscy 2018. Wszelkie prawa zastrze偶one. Prezentowane tre艣ci maj膮 charakter wy艂膮cznie informacyjny i nie stanowi膮 oferty w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego, w zwi膮zku z tym nie ponosimy odpowiedzialno艣ci za ewentualne b艂臋dy, niekompletno艣膰 lub nieaktualno艣膰 informacji, ani te偶 za jakiekolwiek szkody powsta艂e w wyniku dzia艂ania lub zaniechania w oparciu o zamieszczone materia艂y.
Poliklinika Arciszewscy
Wyj膮tkowe miejsce dla ka偶dej z nas
Badanie USG ginekologiczne wykonywane jest profilaktycznie w celu oceny stanu narz膮d贸w rodnych kobiety i cyklu miesi膮czkowego oraz przy podejrzeniu i leczeniu schorze艅 organ贸w p艂ciowych. Przeprowadzane jest przy u偶yciu specjalistycznego aparatu ultrasonograficznego, kt贸ry dzi臋ki wykorzystaniu fal ultrad藕wi臋kowych tworzy na ekranie monitora obraz 2D, 3D lub 4D badanych narz膮d贸w wewn臋trznych. W ten spos贸b lekarz mo偶e oceni膰 powierzchni臋, wn臋trze, kszta艂t, wielko艣膰, i po艂o偶enie poszczeg贸lnych narz膮d贸w, jak r贸wnie偶 wykry膰 nieprawid艂owo艣ci. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne, dzi臋ki czemu mo偶e by膰 wykonywane wielokrotnie oraz u kobiet ci臋偶arnych.
Badanie USG ginekologiczne mo偶e by膰 wykonane trzema r贸偶nymi metodami:
transwaginaln膮 – dopochwow膮 (u pacjentek, kt贸re rozpocz臋艂y wsp贸艂偶ycie)
przezbrzuszn膮 lub doodbytnicz膮 (u pacjentek, kt贸re nigdy nie wsp贸艂偶y艂y)
Badanie USG ginekologiczne powinno by膰 wykonywane nie rzadziej ni偶 co dwa lata w celach profilaktycznych przez wszystkie kobiety, kt贸re rozpocz臋艂y wsp贸艂偶ycie seksualne. Dodatkowo badanie to wykonywane jest w przypadkach:
Badanie USG ginekologiczne najlepiej jest wykonywa膰 w pierwszych dniach po zako艅czeniu krwawienia miesi膮czkowego.
USG ginekologiczne transwaginalne
Przed badaniem nale偶y zadba膰 o higien臋 miejsc intymnych oraz opr贸偶ni膰 p臋cherz moczowy.
USG ginekologiczne przezbrzuszne
Do prawid艂owego wykonania badania USG narz膮du rodnego przez pow艂oki brzuszne, konieczne jest maksymalne wype艂nienie p臋cherza. Je艣li warunek ten nie zostanie spe艂niony, to gazy zalegaj膮ce w ko艅cowym odcinku jelit, zablokuj膮 rozchodzenie si臋 fali ultrad藕wi臋kowej i uniemo偶liwi膮 zobrazowanie badanych narz膮d贸w. Dlatego ponad godzin臋 przed terminem badania nale偶y wypi膰 1 – 1,5 litra niegazowanej wody i do czasu badania wstrzyma膰 si臋 z oddawaniem moczu.
USG ginekologiczne wykonywane jest za pomoc膮 specjalnych sond pod艂膮czonych do aparatu USG, kt贸re emituj膮 fale ultrad藕wi臋kowe. W przypadku USG transwaginalnego (dopochwowego) sonda zabezpieczona lateksow膮 os艂onk膮 wprowadzana jest do pochwy pacjentki, a w przypadku USG przezbrzusznego lekarz przyk艂ada sond臋 do dolnej cz臋艣ci pow艂ok brzusznych. Badanie to trwa od kilku do kilkunastu minut.