Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Badanie USG piersi z elastografią

Rozwój technologii medycznych jest kluczowy dla skutecznego rozpoznawania i leczenia różnych schorzeń, w tym nowotworów. Jedną z innowacyjnych technik diagnostycznych, która zyskuje coraz większą popularność, jest ultrasonografia piersi z elastografią. To zaawansowane narzędzie, które umożliwia lekarzom dokładniejsze rozpoznawanie zmian w tkankach, w tym nowotworów. Jest to badanie szczególnie polecane kobietom z dużą ilością tkanki gruczołowej w piersi.

Niektóre nowoczesne aparaty ultrasonograficzne wyposażone są nową technologię obrazowania, jaką jest elastografia. Dzięki niej możliwe jest nie tylko łatwiejsze wykrycie nowotworu piersi, ale również jednoczesna ocena, czy jest to zmiana łagodna czy złośliwa.

Elastografia to technika, która ocenia elastyczność i twardość tkanek. W kontekście piersi, elastografia umożliwia ocenę właściwości mechanicznych tkanki piersi, co może być kluczowe przy identyfikacji zmian patologicznych. Nowotwory zazwyczaj mają odmienne właściwości elastyczności niż zdrowe tkanki, co sprawia, że elastografia może pomóc w ich wczesnym wykrywaniu. Guz nowotworowy jest twardszy, co jest pokazane na monitorze ultrasonografu jako zmiana w innym kolorze, niż zmiany łagodne, które są bardziej miękkie.

Wskazania do wykonania badania

Badanie USG piersi powinno być wykonywane profilaktycznie raz do roku przez wszystkie kobiety po ukończeniu 20 roku życia. Dodatkowo wskazaniami do wykonania badania są:

  • wszelkie zmiany wykryte w piersiach lub węzłach chłonnych przez kobietę w samobadaniu piersi oraz wyciek z brodawki sutkowej,
  • ból piersi niewiadomego pochodzenia,
  • jako uzupełnienie mammografii piersi,
  • obfita ilość tkanki gruczołowej w piersiach,
  • młody wiek osoby badanej,
  • długoletnie przyjmowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych.

Dokumenty przydatne w czasie wizyty

  • wynik poprzedniego badania ultrasonograficznego piersi, jeśli było wykonywane
  • wynik badania mammograficznego (dotyczy kobiet po 50 roku życia), jeśli było wcześniej wykonywane

Przebieg badania

Badanie USG piersi z elastografią przeprowadzane jest przy użyciu specjalistycznego aparatu ultrasonograficznego, który dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych tworzy na ekranie monitora obraz 2D, 3D lub 4D badanych narządów wewnętrznych. W ten sposób lekarz może ocenić budowę gruczołu piersiowego. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne, dzięki czemu może być wykonywane wielokrotnie oraz u kobiet ciężarnych. Wykonanie USG piersi trwa kilka minut.

Cennik