Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Wkładka antykoncepcyjna (wewnątrzmaciczna)

Wkładka wewnątrzmaciczna jest metodą antykoncepcji o stosunkowo wysokiej skuteczności i długotrwałym działaniu (ok. 5 lat). Polega ona na założeniu do jamy macicy elastycznej kształtki, wykonanej z tworzyw sztucznych, zwanej potocznie „spiralą”. Niektóre wkładki wewnątrzmaciczne, w celu zwiększenia skuteczności antykoncepcyjnej, posiadają elementy miedzi, srebra, złota, platyny lub uwalniają hormon – lewonorgestrel. Działanie antykoncepcyjne wkładki polega na współdziałaniu kilku czynników w tym m.in. utrudnieniu plemnikom dostępu do komórki jajowej przez:

 

  • ograniczenie ruchliwości plemników dzięki zwiększeniu gęstości śluzu szyjkowego
  • eliminowanie plemników dzięki uwalnianiu do śluzu szyjkowego krwinek białych (leukocytów)
  • zablokowanie plemnikom wejścia do jajowodów dzięki ramionom wkładki stanowiącym barierę mechaniczną

Wskazania do wykonania zabiegu

Metoda ta nie powinna być stosowana przez kobiety, które nie rodziły lub z grupy ryzyka zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Wkładka zalecana jest zwłaszcza:

  • kobietom posiadającym potomstwo i pozostającym w stałym związku, które potrzebują długotrwałej antykoncepcji
  • pacjentkom z przeciwwskazaniami do antykoncepcji hormonalnej (w przypadkach zakrzepicy żylno-tętniczej, choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze, palaczki tytoniu powyżej 35 roku życia )
  • w celu leczenia nadmiernych krwawień miesięcznych (dotyczy wkładki zawierającej hormon)

Sposób przygotowania do zabiegu

Wkładkę antykoncepcyjną należy zakładać pod koniec trwania krwawienia miesięcznego (w 3-4 dniu cyklu). W dniu zabiegu należy dokładnie podmyć okolice krocza oraz zewnętrznych narządów płciowych.

Informacje, które należy zgłosić specjaliście wykonującemu zabieg

  • wszelkie niepokojące objawy (np. ból, osłabienie, zawroty głowy)
  • ewentualny stan zapalny pochwy (przeprowadzanie zabiegu będzie wówczas niemożliwe)

Dokumenty potrzebne w czasie wizyty

  • dowód osobisty lub paszport, bądź kartę pobytu, w celu założenia karty pacjenta
  • aktualny wynik badania cytologicznego

Przebieg zabiegu

Wkładka antykoncepcyjna przeważnie zakładana jest w gabinecie ginekologicznym. Jednak ze względu na możliwość odczuwania bólu, niektóre pacjentki decydują się na wykonanie zabiegu w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym na sali zabiegowej. Przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej, lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne oraz ultrasonograficzne w celu oceny budowy macicy oraz położenia szyjki macicy. Następnie za pomocą specjalnego aplikatora lekarz wprowadza wkładkę przez pochwę do jamy macicy. Po wyjęciu aplikatora wkładka rozpręża się, przyjmując właściwy sobie kształt i położenie. Po zakończeniu zabiegu lekarz wykona badanie ultrasonograficzne w celu weryfikacji prawidłowego ułożenia wkładki w jamie macicy. Po upływie tygodnia należy wykonać kolejne badanie kontrolne w celu sprawdzenia położenia wkładki oraz oceny samopoczucia pacjentki.

Cennik