Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Laparoskopowa Amputacja
Trzonu Macicy

Laparoskopowa amputacja trzonu macicy jest chirurgiczną procedurą wykonywaną w leczeniu zmian patologicznych tego narządu. Operacja ta może być stosowana w przypadku łagodnych nowotworów. Podstawowym celem zabiegu jest usunięcie obszaru, w którym znajduje się patologiczna zmiana, co zapobiega jej dalszemu wzrostowi i rozprzestrzenianiu się.

Laparoskopowa amputacja trzonu macicy (histerektomia częściowa) jest operacją w trakcie, której poprzez niewielkie nacięcia powłok brzusznych zostaje wycięty trzon macicy. W razie wskazań medycznych operację można poszerzyć o wycięcie przydatków: jednego lub obu jajników i  jednego lub obu jajowodów. Wycięty materiał wysyłany jest do badania histopatologicznego. 

Opis zabiegu

Operacja przeprowadzana jest na bloku operacyjnym w znieczuleniu ogólnym (tzw. narkozie). Poprzez trzy 10-20 milimetrowe nacięcia wprowadza się do jamy brzusznej układ optyczny i narzędzia laparoskopowe, za pomocą których wykonywana jest operacja. Na monitorze uzyskuje się precyzyjny, trójwymiarowy obraz wnętrza brzucha. W trakcie operacji wycięty zostaje trzon macicy. Na niewielkie nacięcia skóry zakładane są pojedyncze szwy.

Metodę laparoskopową zalicza się do technik małoinwazyjnych albowiem charakteryzuje ją minimalny uraz chirurgiczny, który powoduje mniejsze dolegliwości bólowe, minimalizacja ewentualnych powikłań, jak również szybszy okres rekonwalescencji i powrotu do codziennych aktywności.

Operacja trwa około 1,5 godziny. Pacjentka opuszcza Poliklinikę
w 3 dniu po operacji.

Przygotowanie do zabiegu

W dniu zabiegu do Polikliniki należy zgłosić się na czczo (nie wolno nic jeść przez minimum 6 godzin i pić przez 4 godziny przed zabiegiem). Należy przygotować i zabrać ze sobą wyniki zleconych badań oraz spis przyjmowanych na stałe leków wraz ze sposobem ich dawkowania.

Przeciwwskazania

Przeciwskazania do operacji stanowią:

  • skazy naczyniowe
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
  • nieuregulowana cukrzyca, zapalenie otrzewnej
  • niedrożność jelit
  • przepuklina brzuszna