Poliklinika Arciszewscy

Wyj膮tkowe miejsce
dla ka偶dej z nas

Laparoskopowa Amputacja
Trzonu Macicy

Laparoskopowa amputacja trzonu macicy jest chirurgiczn膮 procedur膮 wykonywan膮 w leczeniu zmian patologicznych tego narz膮du. Operacja ta mo偶e by膰 stosowana w przypadku 艂agodnych nowotwor贸w. Podstawowym celem zabiegu jest usuni臋cie obszaru, w kt贸rym znajduje si臋 patologiczna zmiana, co zapobiega jej dalszemu wzrostowi i rozprzestrzenianiu si臋.

Laparoskopowa amputacja trzonu macicy (histerektomia cz臋艣ciowa) jest operacj膮 w trakcie, kt贸rej poprzez niewielkie naci臋cia pow艂ok brzusznych zostaje wyci臋ty trzon macicy. W razie wskaza艅 medycznych operacj臋 mo偶na poszerzy膰 o wyci臋cie przydatk贸w: jednego lub obu jajnik贸w i  jednego lub obu jajowod贸w. Wyci臋ty materia艂 wysy艂any jest do badania histopatologicznego. 

Opis zabiegu

Operacja przeprowadzana jest na bloku operacyjnym w znieczuleniu og贸lnym (tzw. narkozie). Poprzez trzy 10-20 milimetrowe naci臋cia wprowadza si臋 do jamy brzusznej uk艂ad optyczny i narz臋dzia laparoskopowe, za pomoc膮 kt贸rych wykonywana jest operacja. Na monitorze uzyskuje si臋 precyzyjny, tr贸jwymiarowy obraz wn臋trza brzucha. W trakcie operacji wyci臋ty zostaje trzon macicy. Na niewielkie naci臋cia sk贸ry zak艂adane s膮 pojedyncze szwy.

Metod臋 laparoskopow膮 zalicza si臋 do technik ma艂oinwazyjnych albowiem charakteryzuje j膮 minimalny uraz chirurgiczny, kt贸ry powoduje mniejsze dolegliwo艣ci b贸lowe, minimalizacja ewentualnych powik艂a艅, jak r贸wnie偶 szybszy okres rekonwalescencji i powrotu do codziennych aktywno艣ci.

Operacja trwa oko艂o 1,5 godziny. Pacjentka opuszcza Poliklinik臋
w 3 dniu po operacji.

Przygotowanie do zabiegu

W dniu zabiegu do Polikliniki nale偶y zg艂osi膰 si臋 na czczo (nie wolno nic je艣膰 przez minimum 6 godzin i pi膰 przez 4 godziny przed zabiegiem). Nale偶y przygotowa膰 i zabra膰 ze sob膮 wyniki zleconych bada艅 oraz spis przyjmowanych na sta艂e lek贸w wraz ze sposobem ich dawkowania.

Przeciwwskazania

Przeciwskazania do operacji stanowi膮:

  • skazy naczyniowe
  • zaburzenia krzepliwo艣ci krwi
  • nieuregulowane nadci艣nienie t臋tnicze
  • nieuregulowana cukrzyca, zapalenie otrzewnej
  • niedro偶no艣膰 jelit
  • przepuklina brzuszna