Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Psychoterapia niepłodności

Poradnictwo dotyczące niepłodności jest formą psychoterapii mającą na celu wsparcie osób lub par stojących przed wyzwaniami związanymi z płodnością. Niepłodność jest często stresująca i może powodować znaczne napięcie w relacjach między partnerami. Stres pojawiający się w przypadku kolejnych niepowodzeń jest dodatkowym czynnikiem uniemożliwiającym zajście w ciążę, a czasami prowadzi do typowych schorzeń psychicznych, takich jak lęk i depresja. Pomoc psychologa w czasie terapii niepłodności może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia leczenia.

Leczenie niepłodności wiąże się z wieloma wzlotami i upadkami, które mogą odcisnąć na Was ogromne piętno emocjonalne. Wiele par jest całkowicie pochłoniętych procesem leczenia niepłodności – kiedy starają się o dziecko skupiają się wyłącznie na tym. Często pary nawet nie zauważają, jak leczenie wpływa na ich życie, zdrowie psychiczne i małżeństwo.

Nierzadko zdarza się, że osoby poddawane leczeniu niepłodności wycofują się z życia społecznego, izolują, odczuwają lęk i depresję. Jeśli leczenie płodności wiąże się z terapią hormonalną, częstymi skutkami ubocznymi są uczucie smutku i wahania nastroju. Jednoczesne prowadzenie leczenia i radzenie sobie z wszechobecnymi emocjami, może okazać się bardzo trudne do pogodzenia i wymagać pomocy ze strony psychoterapeuty.

Jaka pomoc udzielana jest w czasie terapii?

Nasza psycholog jest gotowa udzielić wsparcia w przypadku wszelkich trudności, jakie mogą pojawić się w związku z niepłodnością. Do najczęstszych objawów, z którymi możemy wam pomóc, należą:

  • Niepokój lub zmartwienie: Często możesz być zajęty myślami o niepłodności, być może do tego stopnia, że ​​jesteś przytłoczony lub niezdolny do skupienia się na innych rzeczach.
  • Smutek lub depresja: Wyzwania związane z niepłodnością często powodują uczucie smutku, straty, apatii lub beznadziejności.
  • Fizjologiczne objawy stresu: Możesz mieć problemy ze snem lub odczuwać objawy fizyczne, w tym napięcie mięśni, bóle głowy i problemy trawienne.
  • Poczucie winy, wstyd lub samoobwinianie: Zwłaszcza w kulturze, która przywiązuje dużą wagę do reprodukcji i rodzin nuklearnych, możesz obwiniać siebie i czuć się winnym lub zawstydzonym, jeśli zmagasz się z niepłodnością.
  • Konflikty z partnerem: Niepłodność często może prowadzić do konfliktów między partnerami w związkach intymnych.