Poliklinika Arciszewscy

Wyjątkowe miejsce
dla każdej z nas

Badanie USG Pęcherzyków Graafa

Chociaż wiele osób nie ma problemów z zajściem w ciążę, dla niektórych może to być proces powolny i frustrujący. Czasami najszybszym sposobem na zajście w ciążę jest określenie, kiedy w trakcie cyklu miesiączkowego nastąpi owulacja, a metodą stosowaną w tym celu jest badanie pęcherzyka Graafa.

Pęcherzyk Graafa i owulacja

Pęcherzyk Graafa to pęcherzyk jajnikowy odgrywający bardzo ważną rolę w cyklu kobiety. Kiedy osiągnie już swoją dojrzałość, pęka i uwalnia komórkę jajową gotową do zapłodnienia. Moment uwolnienia komórki jajowej nazywany jest owulacją.

Cel badania

Badanie ultrasonograficzne pęcherzyków Graafa wykonuje się w celu monitorowania owulacji – określenia kiedy pęcherzyk pęka i uwalnia komórkę jajową. Badanie to pomaga parom określić, kiedy należy odbyć stosunek, aby mieć jak największe szanse na poczęcie. Można je wykonywać zarówno podczas naturalnych starań o ciążę, ale i podczas diagnostyki i leczenia niepłodności.

Przebieg badania

Badanie wykonywane jest w taki sam sposób, jak badanie ginekologiczne transwaginalne. Przeprowadzane jest za pomocą sond ultrasonograficznych, emitujących fale ultradźwiękowe. Skanowanie pęcherzyka jest bezbolesne i pozwala lekarzowi zobaczyć rozwój pęcherzyka w jajniku. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i jest całkowicie bezbolesne.

Kiedy należy wykonać badanie?

Badanie pęcherzyków należy wykonać kilka razy podczas cyklu miesiączkowego kobiety, zwykle od 9. do 20. dnia. 

Przygotowanie do badania

Przed badaniem należy zadbać o higienę miejsc intymnych i opróżnić pęcherz moczowy.