Poliklinika Arciszewscy

PORÓD Z GWIZDKIEM
metoda Guillarme

PORÓD Z GWIZDKIEM
francuska metoda Guillarme

Poliklinika jest pierwszym ośrodkiem w województwie, który oferuje pacjentkom przygotowanie i poród naturalny z gwizdkiem zgodnie z francuską metodą Guillarme. 

Poród z wykorzystaniem specjalnego gwizdka stworzonego przez Francuza Guillarme (nie wydającego dźwięków) pozwala kobiecie na lepszą kontrolę prawidłowego oddechu a także umożliwia aktywizowanie głębokich mięśni brzucha, pracę przepony oraz mięśni dna miednicy. Dzięki takiemu wsparciu poród może przebiec szybciej i łatwiej, zmniejsza się ryzyko powstania urazów krocza a także powikłań poporodowych.

Porody z Gwizdkiem

Celem metody stworzonej przez francuskiego fizjoterapeutę Guillarme jest przywrócenie naturalnej synergii pomiędzy mięśniami brzucha, przeponą i kroczem. Technika ta, oparta na specjalistycznym gwizdku, umożliwia wyćwiczenie i zaangażowanie w czasie porodu głęboko położonych mięśni brzucha, które zwykle pozostają nieużywane. Kobieta w czasie kontrolowanego i świadomego wydechu pobudza do pracy również przeponę. Tradycyjne ćwiczenia mięśni kegla nie dają tego samego efektu.

Zalety Porodu z Gwizdkiem

Pacjentki korzystające z gwizdka w trakcie porodu są skupione, przez co łatwiej jest im się wyciszyć i uspokoić. Mają też poczucie kontroli nad swoim ciałem a także nad samym przebiegiem porodu.  

Pozostałe zalety porodu z gwizdkiem to:

  • kontrolowanie oddechu w czasie porodu
  • lepsze dotlenienie tkanek
  • uśmierzanie bólu
  • lepsze dotlenienie dziecka
  • mniejsze ryzyko urazów krocza
  • wzmocnienie mięśni dna miednicy i mięśni brzucha
  • skrócenie aktywnej fazy porodu
  • mniejsze ryzyko powikłań poporodowych

Przygotowanie do Porodu z Gwizdkiem

Nauka korzystania z gwizdka polega na trenowaniu świadomego, kontrolowanego wydechu i dzięki temu, pobudzaniu mięśni głębokich brzucha i przepony. Najlepiej jest rozpocząć naukę oddychania z pomocą gwizdka we wczesnej ciąży (nawet od 16 tygodnia) podczas wizyt u fizjoterapeuty lub położnej, a także kontynuować ćwiczenia samodzielnie w domu, by w czasie porodu móc od początku w pełni korzystać z jego możliwości.   

Pacjentki, które nie korzystały z nauki oddychania z pomocą gwizdka w czasie ciąży, a chciałyby podjąć próbę skorzystania z niego w czasie porodu, również mają taką możliwość, po instruktażu przeprowadzonym przez położną z Sali Porodowej.

Trening przed porodem

Pierwsza godzinna wizyta z elementami fizjoterapii uroginekologicznej i kwalifikacją do porodu z gwizdkiem kosztuje 370 zł. W trakcie tej wizyty pacjentka:

  • jest diagnozowana pod kątem występowania schorzeń uroginekologicznych,
  • otrzymuje gwizdek wraz z kodem do aplikacji mobilnej na telefon, dzięki której można ćwiczyć samodzielnie w domu,
  • przechodzi trening prawidłowego oddychania, uruchamiania mięśni głębokich brzucha i przepony pod nadzorem fizjoterapeutki uroginekologicznej.

Ilość treningów przygotowujących do porodu z gwizdkiem zależy od potrzeb pacjentki. Po otrzymaniu gwizdka, dostępu do aplikacji oraz instruktażu, pacjentka może ćwiczyć sama w domu. Cena 45 minutowych treningów połączonych z fizjoterapią okołoporodową to koszt 170 zł. 

W trakcie porodu

Pacjentka może zabrać do porodu swój gwizdek lub skorzystać z gwizdka dostępnego w Poliklinice. Pacjentki, które nie korzystały z nauki oddychania z pomocą gwizdka w czasie ciąży, a chciałyby podjąć próbę porodu z gwizdkiem, również mają taką możliwość, po instruktażu przeprowadzonym przez położną z sali porodowej. 

Należy jednak mieć na uwadze, że nauka oddechu w czasie porodu, ze względu na ograniczenia czasowe i stres rodzącej, nie przyniesie tak dobrych rezultatów jak u osób, które ćwiczyły przed porodem. Dodatkowo bez treningów w czasie ciąży nie zostaną wyćwiczone i wzmocnione mięśnie głębokie.

Przygotowanie do pierwszej wizyty

Na wizytę warto przyjść w wygodnym ubraniu, które umożliwi swobodne wykonywanie ćwiczeń fizjoterapeutycznych.

Przed wizytą warto zadbać o higienę intymną, ponieważ fizjoterapeuta będzie pracował w obszarze miednicy mniejszej (np. za zgodą pacjentki również przez pochwę). Możesz wziąć prysznic przed wizytą oraz przynieść ze sobą wilgotne chusteczki.